Водопостачання свиноферм
Якою повинна бути вода для свиней
Вимоги до води свиноферм *
*Відповідно до вимог закону ЄС Про Корми
- Висока електропровідність води у свиней може провокувати проноси і розлади травлення.
- Високий рН може впливати на смак води і свині буду менше пити. (Варто взяти до уваги що рН води змінюється в більшу сторону при корозії труб або при використанні в водоочистці засипних фільтрів з сильнокислотним катіонітом).
- Надлишок кальцію і заліза, спричинює утворення накипу на трубах, а також зменшує поперечний переріз в поїлках і тим самим погіршує протік води. Іноді надлишок кальцію викликає гіперкальцемію і порушує обмін речовин. А через залізистий присмак води тварини досить часто відмовляються від пиття.
- Олово викликає розлади центральної нервової системи тварин і підвищує їх агресивність.
- Миш’як зменшує апетит тварин і вони гірше набирають вагу.
Бактеріальна безпечність води
Повна відсутність у воді збудників хворіб свиней – це те що повинно бути враховане в водопостачанні свиноферм за замовчуванням. Але, потрібно також брати до уваги що з часом на стінках водопроводу утворюється біоплівка. Це явище є інтенсивніше в місцях з уповільненим протоком води, де на стінках відкладаються органічні чи мінеральні сполуки. Саме ці місця можуть потенційно стати джерелам бактеріального забруднення питної води і викликати в тварин розлади травлення, хвороби і загибель.
Провести знезараження і санацію «мертвих» зон іноді буває вкрай складно. Наприклад, при використанні соскових поїлок може спостерігатись невеликий зворотній потік води і флора з ротової порожнини тварини потрапляє в поїлку. Якщо поїлка не матиме постійного використання і протоку води то досить швидко флора в середині неї розвинеться і може загрожувати здоров’ю тварини. Тому при проектуванні водопідготовки свиноферми також потрібно брати до уваги цей фактор.
Добова потреба свиней у воді
З таблиці чітко видно що лактуючі свиноматки є найвразливішими стосовно якості води, оскільки вони споживаються її значно більше ніж інші групи. Також, наявність води напряму впливає на якість лактації і годування поросят. Відповідно, процесу підготовки води потрібно приділяти значну увагу, бо від безпечності води залежатиме приріст свиней.
Методи очистки води свиноферм
Першим етапом в організації вузла водопідготовки свиноферми, як і на інших виробництвах, є проведення фізико-хімічного і бактеріологічного аналізу води. Також потрібно вказати дебет свердловини, якщо у свиноферми власне водопостачання, і добову/пікову потребу в очищеній води. На основі цих даних буде формуватись технічне завдання для інженера. Лист для формування Технічного Завдання можна скачати тут.
Основні етапи очистки води свиноферм:
• Механічне Фільтрування
• Корегування фізико-хімічного складу
• Знезараження
1. Фільтрація
2. Корегування фізико- хімічних показників
3. Дезінфекція і знезараження
Висновки
Якщо Ви хочете мати здорових і продуктивних тварин, що будуть рівномірно набирати вагу, то потрібно бути дуже уважним до того яку воду споживають тварини. Підбір і встановлення фільтрів очистки води на свинофермі повинні здійснювати фахівці що врахують всі особливості використання води і специфіку джерел водозабору. Також, не рідше разу в рік належить контролювати якість вхідної і очищеної води шляхом аналізу, а також проводити планові сервісні роботи щодо обладнання водопідготовки.