Особливості формування технічного завдання з очистки води
Мета підготовки води для виробництв – очищення води від забрудників хімічного чи мікробіологічного походження. Якщо в побуті можна використовувати відносно прості установки і системи очистки води, то для виробництв частіше застосовують специфічне устаткування і автоматизацію процесів.
Інженери виробництв мають перелік вимог що стосуються виробничого обладнання які також застосовуються до водоочисного обладнання:
- Надійність
- Ремонтопридатність
- Сервісна підтримка в регіоні
- Точність обладнання в досягненні потрібної якості очистки води
Способів і устаткування для досягнення цього є багато, але вибір залежить від характеру виробничого процесу. І саме у виборі обладнання і реалізації системи підготовки води значна роль залежить від інженерів виробництв, які формують технічне завдання для розрахунку обладнання.
Як сформувати технічне завдання для підбору водопідготовки?
1. Джерело водопостачання
2. Кількість необхідної води
3. Вимоги до очищеної води
4. Місце розташування водоочисного обладнання
Варіанти водоочистки для виробництва
Водоочистка для котельні (ХВО)
Для водогрійних котелень показник твердості вхідної води має бути до 0,5 мг-екв/л, якщо іншого не зазначено в технічній документації на котел. Найчастіше для цього використовують установки пом’якшення води.
Для парових котелень показник твердості вхідної води має бути до 0,05 мг-екв/л. Тут може застосовуватись так само пом’якшення води, але двостадійне (послідовно підключені два пом’якшувача води). Однак, для більшості сучасних парових котлів вимоги щодо якості води є жорсткішими, тому для ХВО котельні встановлюють системи на основі промислового зворотнього осмосу.
Використання зворотнього осмосу в ХВО котелень дозволяє:
- зменшити кількість продувок парових котлів
- збільшити строк експлуатації котельного обладнання
- економити на паливі
Також в ХВО котелень використовуються мішечні і самопромивні механічні фільтри та установки дозування реагентів для контролю рівня рН води і інгібірування корозійних процесів.
Водоочистка для харчових виробництв
Харчова промисловість використовує значно ширший вибір методів очистки води і, відповідно, обладнання, оскільки вимоги щодо якості води можуть мати особливі умови.
В більшості випадків це:
- обладнання для знезалізнення і видалення марганцю
- пом’якшення води
- механічна фільтрація великих продуктивностей
- фільтрація на різних типах вугілля для освітлення води і покращення органолептичних показників
- системи зворотнього осмосу для більш глибокої очистки води і демінералізації (знесолення). В процесах, де знесолення є не потрібним, але є вимога тонкої очистки води, в т. ч. фільтрація від мікроорганізмів, використовують ультрафільтрацію, наприклад це актуально в галузі пивоваріння.
- установки ультрафіолетової стерилізації і установки дозування біоцидів для усунення мікробіологічного забруднення або превентивні заходи щодо його запобігання.
Водоочистка для фармацевтики
Фармацевтична промисловість має ще більш високі вимоги до якості води як по фізико-хімічному складу, так і по мікробіологічному. Досить часто окрім механічної фільтрації, пом’якшення чи знезалізнення, установок зворотнього осмосу, використовуються методи доочистки:
- глибоке знесолення фільтрами на основі іонообмінних фільтроматеріалів (катіоніти і аніоніти) з регенерацією кислотами і лугами
- переробка води зворотнім осмосом в дві стадії послідовно
- електродеіонізація
- використання високоселективних специфічних мембран
- дозування реагентів, в залежності від потреб виробництва
- системи ультрафіолетової стерилізації.
Водоочистка для тваринництва
- токсичних речовин
- мікробіологічного забруднення
- високі норми по мінеральному складу тощо.